Wielkanoc na Kaszubach, czyli Jastrë to najważniejsze święto dla chrześcijan, dlatego obchodzimy je niezwykle hucznie. Tutaj tradycyjny zielony dyngus i jednokolorowe pisanki łączą się z poszukiwaniem słodkich prezentów zostawionych przez zająca.

To również doskonały moment, by zwolnić i spędzić czas w gronie rodziny, wspólnie gotować, bawić się, spacerować i odkrywać uroki lasu. Postanowiliśmy opowiedzieć Wam nieco o naszych wielkanocnych tradycjach, potrawach i oczywiście zaprosić do spędzenia tego wyjątkowego czasu u nas, w Leśnej Oazie.

 

Jak wyglądają tradycyjne przygotowania do świąt Wielkiejnocy na Kaszubach?

Zgodnie z tradycją, w Wielką Sobotę w każdym kaszubskim domu, przygotowujemy święconkę. Do koszyczka trafiają: kiełbasa, sól, kromka chleba, kawałek babki i oczywiście jajka (czasami również masło w kształcie baranka). Co ciekawe, tradycyjne kaszubskie pisanki były jednokolorowe. Dawniej do barwienia jajek używano naturalnych barwników, tj. łupiny cebuli, jagody, pokrzywy czy sok z buraka.

 

Tradycyjna potrawa wielkanocna na Kaszubach

Kaszubi podczas śniadania wielkanocnego jedzą prażnicę, czyli jajka smażone na słoninie lub boczku. Jest to tak naprawdę świąteczna jajecznica, którą po 40 dniach postu delektuje się cała rodzina.  Oczywiście jajka tego dnia jedzone są pod różnymi postaciami, wraz z wędlinami, galaretą z nóżek czy gotowaną szynką. Na obiad zwykle serwuje się gęsinę lub kaczkę, a najpopularniejszymi ciastami są placek drożdżowy oraz babka.

 

Lany poniedziałek na Kaszubach

Dëgùsë (dyngus), to święto, które Kaszubi obchodzą nietypowo, bo bez użycia wody. Zgodnie z tradycją obowiązuje u nas tzw. zielony dyngus, czyli zwyczaj smagania dziewcząt po nogach rózgami z gałęzi jałowca lub wierzby. Dawniej wierzono, że jeśli dziewczynę wysmagano rózgami to szybko wyjdzie za mąż.

 

Wielkanoc oczami dzieci

Kaszubskie Jastrë to święta szczególnie lubiane przez dzieci. Dlaczego? Po słowach: Widzôl të tegò zajca, òn pewno mùszi miec tu gniôzdo, dzieci rozpoczynają ekscytujące poszukiwania słodkich prezentów, poukrywanych przez zajączka w gniazdkach.

 

Święta Wielkiejnocy w Leśnej Oazie

Przede wszystkim do dyspozycji Gości są domki z własnym aneksem kuchennym, kominkiem, sauną oraz basenem. Otoczenie Leśnej Oazy zachęca do długich spacerów leśnymi ścieżkami oraz zabaw na świeżym powietrzu. Podczas pobytu u nas, w tym wyjątkowym terminie Goście mogą korzystać również z miejsca na ognisko, domku biesiadnego z murowanym grillem, placu zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej, czy ścieżki zdrowia.  Oprócz rozrywek na miejscu, w bliskiej odległości znajdziecie wiele ciekawych atrakcji opisanych w zakładce W pobliżu.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się Was zainspirować i zaciekawić kaszubskimi tradycjami.

Zapraszamy do spędzenia Wielkanocy w samym sercu Kaszub, u nas ta świąteczna tradycja jest wyjątkowo żywa, barwna i bogata! Przygotowaliśmy dla Was specjalny pakiet Wielkanocny. Szczegóły znajdziecie w zakładce Cennik, na naszej stronie internetowej.

Do zobaczenia w Leśnej Oazie!
Zapraszamy do kontaktu:
➡ www.lesnaoaza.pl
☑+48 600 140 840
aleksandra@lesnaoaza.pl
Facebook
Facebook